Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce – szlaki, które zachwycają.

  • Posted by: admin
  • 2019-11-28

Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce – szlaki, które zachwycają.

Wieliczka to miasto, które jak magnes przyciąga turystów. To niepozorne miasto o wielkości 13,4 km2 i liczące sobie około 19,6 tys. mieszkańców, ma do zaoferowania naprawdę wiele. Stare kościoły, pałace i Zamek Żupny zachęcają do zwiedzania. Jednak to, co najchętniej odwiedzane jest przez turystów, znajduje się głęboko pod ziemią. Dlaczego zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce jest tak popularne i czy w ogóle warto tam się wybrać?

Zwiedzanie Wieliczki pod ziemią

Kopalnia Soli w Wieliczce to wyjątkowe miejsce, które powstało ponad 700 lat temu. Rocznie to miejsce odwiedza około 1,3 mln turystów. Nic dziwnego, wartość historyczna tego zabytku jest naprawdę spora. Kopalnia jest jednym z najstarszych zakładów przemysłowych w Europie. Jednocześnie jest również jednym z największych tego typu obiektów. Każdy, kto planuje zwiedzanie Wieliczki, powinien więc zobaczyć to miejsce na własne oczy. Dla turystów udostępnione zostało 3,5 km szlaków. Co ciekawe, możemy wybrać jedną z trzech przeznaczonych do zwiedzania tras. Każda z nich ma swój urok i jest warta zobaczenia, dlatego warto zapoznać się z ofertą, przed zorganizowaniem wycieczki.

 

Szlak turystyczny

Turystyczna trasa jest najpopularniejszym i najczęściej odwiedzanym szlakiem w Kopalni Soli. Turyści decydujący się na zwiedzanie Wieliczki są w większości spragnieni wiedzy na temat tego miejsca, chcą poznać jego historię. Korzystanie z trasy turystycznej to idealny sposób na poznanie historii Kopalni, która stanowi kawał historii Wieliczki. Wybierając ten szlak, dostajemy możliwość zwiedzenia ponad 20 komór, ujrzenia pięknych solankowych jezior, a także maszyn i narzędzi górniczych. Perłą tego szlaku bez wątpienia jest kaplica św. Kingi. Wielu zwiedzających uważa, że to właśnie dla niej powinno się chociaż raz odwiedzić to magiczne miejsce. Czas zwiedzania tego szlaku to około 3h.

 

Szlak górniczy

Bardzo ciekawą opcją podczas zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce jest wybór szlaku górniczego. Pozwala on poczuć się jak prawdziwy górnik i wczuć się w klimat, jaki panował kiedyś w tym miejscu. Podczas zwiedzania turyści dostają kombinezon, w którym pracują górnicy, a także kask oraz lampę. Ponadto, zostaje im przydzielony konkretna rola pełniona w Kopalni oraz zadanie do wykonania. Jest to niezapomniane przeżycie, należy jednak pamiętać o zaopatrzeniu się w wygodne buty i ciepłe ubrania.

 

Szlak pielgrzymkowy

Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce to również wyjątkowe doznania duchowe. Wybierając szlak pielgrzymkowy, możemy być pewni, że ujrzymy jedne z najpiękniejszych rzeźb religijnych i dowodów na to, że górnicy tu pracujący byli ludźmi głębokiej wiary. Ołtarze, Kaplice św. Kingi oraz św. Jana, w których można się pomodlić, zachwycają swoim pięknem i skłaniają ku refleksji. Nie można również nie wspomnieć o zachwycającym solnym pomniku Jana Pawła II. Warto jest skorzystać ze szlaku pielgrzymkowego.

 

Kopalnia Soli w Wieliczce dla aktywnych

Dla osób, które cenią sobie aktywnie spędzony czas oraz zastrzyk adrenaliny stworzony został osobny szlak. Pokonuje się go w ciemności, którą rozprasza jedyna lampa trzymana przez przewodnika oraz w ciszy. Zwiedzanie Kopalni Soli w takim wydaniu jest zdecydowanie przeznaczone dla osób sprawnych fizycznie i takich, które potrafią ocenić rzetelnie swoje możliwości.